sobota, 7 lutego 2015

Pentalog zdrowego odżywiania - jak i co jeść żeby zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę! :)

Zewsząd - czy to z telewizji, czy kolorowych gazet - bombardowani jesteśmy dobrymi radami w stylu "odżywiaj się zdrowo", ale tak naprawdę nie bardzo wiadomo o co w tym chodzi i co powinniśmy robić, żeby tak właśnie się odżywiać. Dlatego postanowiłam zebrać w jednym miejscu najważniejsze rady i wskazówki jak jeść, żeby zachować zdrowie i nie martwić się nadprogramowymi kilogramami. Zapraszam na mój pentalog uniwersalnych zasad zdrowego odżywiania :)

Zasada 1
Jedz 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu (3-4 godziny). Najlepiej jest zjadać trzy większe posiłki plus dwa mniejsze - przekąski (II śniadanie i podwieczorek). Dzięki rozłożeniu pokarmu, który spożywamy w ciągu dnia na mniejsze porcje przyzwyczajamy nasz organizm do stałych dostaw "paliwa" przez co wie on, że nie musi robić zapasów w postaci tkanki tłuszczowej, bo zaraz dostanie świeżą porcję energii. Czasami bywa tak, że już samo regularne zjadanie posiłków powoduje, że zrzucamy kilogramy, nawet bez konieczności zmniejszania liczby spożywanych kalorii. Przy okazji wspomnę, że jedzenie śniadań jest konieczną koniecznością ;) Porządne śniadanie jest niezbędne żeby rozruszać nasz organizm, który po kilku godzinach snu potrzebuje dużej dawki energii żeby być w stanie normalnie funkcjonować.

Zasada 2
Nasze posiłki powinny być urozmaicone! O co w ty chodzi? Jeśli spożywamy różnorodne pokarmy istnieje większe prawdopodobieństwo, że dostarczymy naszemu organizmowi wystarczającej liczby i ilości składników odżywczych takich jak dobre tłuszcze, białko, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. W tym kontekście dobrze jest uzmysłowić sobie, że jedzenie zalecanych 5 porcji warzyw i owoców dziennie baaaardzo nam w tym pomoże. 

Zasada 3
Unikamy: wszystkiego, co nadmiernie przetworzone (gotowe sosy i dania, zupy instant, wędliny naszpikowane chemią, pasty na kanapki z nie wiadomo czego itd.). Unikamy fast foodów, nadmiernego spożycia soli i cukrów prostych (batoniki, czekoladki, ciasteczka, które dodatkowo zawierają bardzo szkodliwe izomery trans).  Unikamy też nadmiernego spożycia alkoholu i tłuszczów zwierzęcych. 
Do listy pokarmów, które unikamy można też dodać mocną herbatę i kawę. Teraz pewnie pomyślicie, że to niewykonalne! Najważniejsze jak dla mnie jest samo podejście do tematu. Trzeba się starać, ale nie można też dać się zwariować! :)

Zasada 4
Wprowadź do swojej diety ryby. Najlepiej, żeby zamiast mięsa na obiad 2 czy 3 razy w tygodniu pojawiły się ryby. Tak wiem, nie każdy ryby lubi, a ich ceny w Polsce przyprawiają o zawrót głowy, ale naprawdę warto się postarać. Białko ryb jest jest lżej strawne niż zwierzęce i lepiej przyswajalne. Dodatkowo ryby są znakomitym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega 3, EPA, DHA. Jeśli chodzi o kwasy EPA i DHA ryby są jedynym ich źródłem!


Zasada 5
Pamiętaj o błonniku! Znajdziemy go w warzywach i owocach, a także w pieczywie pełnoziarnistym, kaszach gruboziarnistych. Bardzo nam w tym pomoże zastąpienie wszystkich "białych" produktów "ciemnymi". Zastępujemy białe pieczywo - pieczywem razowym, graham lub pełnoziarnistym; biały ryż - ryżem brązowym. Błonnik pełni wiele fantastycznych funkcji w naszym organizmie m.in. ułatwia przemieszczanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym, ułatwia wydalanie niestrawionych resztek, przez co nie zalegają one w jelitach, a takie zaleganie może być przyczyną licznych chorób. 

Mam nadzieję, że w skrócie przybliżyłam Wam trochę na czym polega zdrowe odżywanie. Pamiętajmy, że pokarm ma ODŻYWIĆ, dlatego warto trochę zastanowić się nad tym, czy to co jemy ma jakieś wartości odżywcze. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach - postaram się na nie odpowiedzieć :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz