wtorek, 10 marca 2015

Tłuszcze - nie taki diabeł straszny... ;)

Niejednokrotnie osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów rozpoczynają swoją walkę od wykluczenia z diety wszelkich tłuszczy oraz "przestawienie się" na produkty light. Czy takie postępowanie faktycznie ma sens i czy jest czymś uzasadnione? I przede wszystkim czy jest dobre dla naszego zdrowia? Nie i jeszcze raz nie!

Tłuszcze tak jak białka i węglowodany są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla naszego organizmu. W diecie osoby zdrowej, która nie wymaga żadnego dietetycznego reżimu tłuszcze powinny stanowić 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dlaczego tak bardzo boimy się tłuszczy zwłaszcza kiedy chcemy coś niecoś zrzucić? Przede wszystkim przez wiele lat pokutowało przekonanie, że to właśnie od tłuszczu tyjemy, zupełnie tak, jakby energia pochodząca ze spalania białek i węglowodanów przyjmowana w nadmiarze nie odkładała się w postaci sadełka w okolicach brzucha, czy pośladków. Na szczęście przekonanie to w ostatnim czasie się zmienia. Zrównoważona dieta musi zawierać wszystkie odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. Nie można tak po prostu wyeliminować tłuszczu chociażby dlatego, że pełni on bardzo wiele funkcji w naszym organizmie jak chociażby stanowi budulec błon komórkowych, czy jest nośnikiem witamin rozpuszczanych w tłuszczach (A, D, E, K). 

No dobrze, kiedy już wiemy, że tłuszcz nie jest najgorszym z najgorszych winowajców naszych kilu zbędnych kilogramów, pora więc się dowiedzieć - jaki tłuszcz jest dla nas szczególnie pożyteczny. Są bowiem tłuszcze i inne tłuszcze:) Ogólnie rzecz biorąc tłuszcze, a w zasadzie kwasy tłuszczowe dzielimy na nasycone i nienasycone. Większość tłuszczy nasyconych to produkty odzwierzęce typu masło, tłuste wędliny i żółte sery, śmietana, mięso. Ale są też inne takie jak np. olej palmowy, czy kokosowy. Tych tłuszczy powinniśmy zdecydowanie unikać, ponieważ to właśnie one odpowiadają za podwyższony poziom cholesterolu we krwi i sprzyjają wszelkiego rodzaju chorobom sercowo-naczyniowym. Wśród kwasów nienasyconych wyróżniamy kwasy jednonienasycone i wielonienasycone. Kwasy jednonienasycone występują m.in. w oliwie z oliwek. Natomiast kwasy wielonienasycone to kwasy omega 3, omega 6. Badacze odkryli, że zbyt dużo kwasów omega 6 nie jest dla nas zbyt dobra, działają one bowiem prozapalnie. Omega 6 znajdziemy m.in. w oleju z pestek winogron, czy oleju słonecznikowym. Ważny jest odpowiedni stosunek omega 6 do omega 3, który powinien wynosić 5:1. Oczywiście nie będziemy teraz liczyli, czy akurat spożyliśmy tłuszcze w odpowiedniej proporcji, bo to jest wręcz nierealne. Dlatego też dobrze jest jeść jak najwięcej tłuszczów omega 3. A co jeść? Jemy przede wszystkim, tłuste ryby morskie - 2-3 razy w tygodniu. Ryby są źródłem kwasów EPA i DHA, które nie występują w żadnym innym produkcie, a wspomnę tylko, że duża część istoty szarej mózgu jest zbudowana z kwasów DHA. Oprócz ryb dobrym źródłem omega 3 są: olej rzepakowy, olej lniany, orzechy włoskie, migdały, czy siemię lniane. Starajmy się zatem zwiększać spożycie tych produktów w naszej diecie. Pamiętajmy jednak o tym, że wiele tłuszczy znajduje się w żywności wysokoprzetworzonej z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Jest to tzw. tłuszcz ukryty. Jedząc pyszne maślane ciasteczka rzadko zastanawiamy się z czego tak naprawdę są one zrobione. A niejednokrotnie okazuje się, że goszczą tam tłuszcze nasycone, czy nawet gorsze - tłuszcze utwardzone.

Myślę, że do tematu tłuszczy należy, jak do wszystkiego z resztą, podejść racjonalnie i z głową. Trzeba pamiętać, że tłuszcze są nam potrzebne, wybierać te, które są dla nas dobre i nie przesadzać z ich ilością.
Do tłuszczów zapewne jeszcze wrócę w którymś z kolejnych postów, bo dzisiaj zaledwie dotknęliśmy tego interesującego tematu. 

3 komentarze:

 1. Wszystko co Nas otacza ma wpływ na nasze zdrowie a tłuszcze są nam potrzebne. http://fashionlifeshopping.blogspot.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Co si wszyscy boją tak tych tłuszczów?
  Przecież one są nam bardzo, bardzo potrzebne :) !
  Pozdrawiam,
  Fit-healthylife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń